19072018Nowości:
   |    Rejestracja

Brytyjczycy zmieniają funty – na plastikowe


Stare banknoty 10 funtowe będą ważne tylko do marca przyszłego roku – poinformował Bank Anglii. Plastikowy nominał został wprowadzony do obiegu 14 września.


RBS_2448864b

Starymi, papierowymi banknotami płacić można tylko do 1 marca 2018 roku. Po tym terminie nieważne pieniądze będzie trzeba wymienić w banku. Papierowe 10 funtów z wizerunkiem Charlesa Darwina obowiązywało od 2000 roku. Obecnie w obiegu używanych jest około 55 proc. polimerowych pieniędzy.

Nowy nominał poświęcony jest pisarce Jane Austin. Przy jego produkcji po raz pierwszy została zastosowana tekstura ułatwiająca korzystanie niewidomym i niedowidzącym. Spodziewana żywotność banknotów wynosi 5 lat.

Wcześniej wymieniane były 5-funtówki. Osoby, które nadal posiadają stare wersje, mogą je zamienić, odwiedzając osobiście oddział Bank of England lub drogą pocztową, po wypełnieniu formularza i wysłania go wraz z banknotem na adres: Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London, EC2R 8AH.

Taka opcja nie dotyczy nieaktualnych już jednofuntówek. Można je natomiast ofiarować organizacjom charytatywnym lub zdeponować na osobistym koncie bankowym.

To kolejna w ostatnich lata zmiana w brytyjskich portfelach. Niedawno Bank Anglii wymienił Brytyjczykom monety jednofuntowe na nowe, kanciaste i bezspornie ładniejsze. Wcześniej wycofano z użycia banknoty pięciofuntowe i wprowadzono nowe – również polimerowe.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

311326