25052018Nowości:
   |    Rejestracja

Brexit. (Wszyscy) jesteśmy Irlandczykami


Brytyjczycy na gwałt szukają irladzkich korzeni. Szczęśliwi, którzy je mają występują po irlandzkie paszporty. Powód? To na wypadek, gdyby referendum planowane na czerwiec wypchnęło Wielką Brytanię z Unii Europejskiej.


brexit-3

Sprawa Brexitu, mimo słów brukselskich i polskich dziennikarzy nie jest przesądzona. Brytyjska partia narodowa oraz organizacje antyunijne coraz mocniej dochodzą do głosu przekonując, że Zjednoczone Królestwo powinno Unię opuścić. Dawid Cameron, premier Wielkiej Brytanii już całkiem na ostro wziął się do kampanii promującej pozostanie w UE, choć przecież sam zapoczątkował procrdurę wyjścia. Trzeba mu oddać, że również on odnosi sukcesy – jego stanowisko oficjalnie poparł Boris Johnson, burmistrz Londynu i partyjny kolega, dotychczas eurosceptyk.

Również ekonomiści i specjalisci ds. bezpieczeństwa przekonują, że wyjście z Unii zupełnie się Brytyjczykom nie opłaca, bo kryzys na Bliskim Wschodzie będzie wówczas szczególnie groźny właśnie dla Londynu. Co więcej – szkocka partia niepodległościowa zapowiedziała, że wynik referendum popierający wyjście z Unii skończy się kolejnym referendum niepodległościowym w Szkocji, która jednak woli w UE pozostać.

Na wypadek wystąpienia ze wspólnoty część mieszkańców Wielkiej Brytanii woli pozostać obywatelami Unii, a jeśli trzeba przenieść się na sąsiednią wyspę – przez lata okupowaną Irlandię.

W latach 2014 i 2015 liczba dorosłych osób urodzonych w Anglii, Szkocji lub Walii, które złożyły wniosek o irlandzki paszport z racji posiadania przodków będących obywatelami Irlandii, wzrosła o ponad 33 proc. – z 379 do 507. Więcej wniosków (a mówimy o wzroscie o 11 proc.) złożyli też Brytyjczycy, których przynajmniej jeden z rodziców jest obywatelem Irlandii.

Wśród Brytyjczyków, którzy złożyli ostatnio wniosek o irlandzki paszport jest m.in. nauczyciel Kevin Warnes.

– Do działania zmusza mnie perspektywa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii – mówi na łamach ‘The Guardian’. – Co więcej, mam dwoje dzieci i chcę, żeby były obywatelami UE. Chcę, aby mogły podróżować, mieszkać i pracować w Europie otwartych granic.

Warnes dodaje, że jak tylko dostanie paszport, będzie ubiegać się o obywatelstwo irlandzkie dla swoich nastoletnich córek. – Gdyby nie perspektywa Brexitu, nie robiłbym tego – dowodzi.

Irlandia oferuje automatyczne obywatelstwo każdemu, która ma irlandzkiego rodzica. Na irlandzki paszport mają również szansę osoby, których dziadkowie, a nawet pradziadkowie byli Irlandczykami.

Referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca. Jego wyniki mają ostatecznie przesądzić o kształcie Unii.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 3 dla artykułu "Brexit. (Wszyscy) jesteśmy Irlandczykami"

  1. gniew napisał(a):

    Niech te palanty z Wielkiej Brytwanny najlepiej wystąpią o obywatelstwo KONGA, gnoje i zaprzańcy, niech wyrzucą paszporty, przeciez teraz do EUROPY może przyjść każdy ŚMIEĆ, BANDYTA, ZBOCZENIEC bez żadnego obywatelstwa i paszportu a tylko członkowie UNII są dyskryminowani !!!!!!!!!!!!!!! Pierdolić unie, Wielką BRYTWANNE, NIEMCY, same skurwiele jakich w europie wiele……..

  2. pablo3 pablo3 napisał(a):

    rozumiem krytyke referendum, ale argumenty typu, ze obywatele brytyjscy nie beda mogli podrozowac, mieszkac i pracowac, gdzie chca, sa smieszne. w najgorszym wypadku, po wyjsciu z UE, beda mieli status podobny do Szwajcarii. lepiej niech sie skupia na tym, ile i na czym, brytyjskie firmy straca? chociaz po wejsciu umowy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi, co predzej czy pozniej nastapi, nie sadze, aby UK, stracilo. wrecz przeciwnie.

  3. ireneusz50 napisał(a):

    dezinformacja; nie poparł Boris Johnson, burmistrz Londynu; a ogólnie to szkoda komentować, głupoty i przekłamania pisze pan Pawel Pietkun. To UE wiecej eksportuje do Brytanii jak odwrotnie, Makrela pierwsza przyjedzie do Brytanii by załatwić zbyt na niemieckie auta, Hiszpania bez brytyjskich turystów straci. Niemieckie proszki do prania i tysiące innych artykułów z UE. Tylko dla Polski to bez znaczenia, ten kraj nic nie eksportuje po za ludźmi. Wielka Brytania to bogate społeczeństwo, i ważny rynek zbytu dla unijnych firm.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

279121