25052018Nowości:
   |    Rejestracja

Brexit. Unia gra Irlandią


Ostatnie spotkanie Rady Europy – jeszcze z udziałem Wielkiej Brytanii – było ważnym krokiem w stronę osłabienia Zjednoczonego Królestwa opuszczającego Unię Europejską. Przywódcy wszystkich państw UE, za wyjątkiem – co oczywiste – Londynu, zgodzili się, że w przypadku secesji Irlandii Północnej z Wielkiej Brytanii i połączenia się tego kraju z Irlandią, Belfast zostanie przyłączony do Unii Europejskiej.


river

Póki co rząd w Belfaście próbuje wymusić na brytyjskim rządzie uznanie tego, że Irlandczycy z północy w referendum w sprawie Brexitu wypowiedzieli się za pozostaniem w Unii Europejskiej. Już po rozpoczęciu procedury opuszczania Unii Europejskiej lokalny rząd Irlandii Północnej rozpoczął przygotowania do referendum w sprawie opuszczenia Wielkiej Brytanii i zjednoczenia się z Republiką Irlandii. To dla mieszkańców podległej brytyjskiej koronie jedyna szansa na pozostanie w Unii. Decyzja Rady Europy może istotnie wpłynąć na rozkład sił przed przedterminowymi wyborami do brytyjskiego parlamentu oraz na ruchy niepodległościowe Irlandii Północnej.

Zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym, Irlandia Północna jest częścią Wielkiej Brytanii, ale w przyszłości społeczeństwo większością głosów ma zagwarantowane prawo zadecydowania o zjednoczeniu wyspy. W takim wypadku referendum musiałoby się odbyć po obu stronach wyspy, a zjednoczenie nastąpi, gdy oba kraje wyrażą na to zgodę.

Northern-Ireland-Brexit-663148Irlandzki premier Enda Kenny już wcześniej zwrócił się do pozostałych państw członkowskich, aby zagwarantowali, iż w przypadku zjednoczenia się wyspy Irlandia Północna stanie się członkiem UE – tak jak to miało miejsce w przypadku NRD po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku.

– To dobra wiadomość dla 56 proc. obywateli Irlandii Północnej, którzy w ubiegłym roku głosowali za pozostaniem w strukturach Unii. Wyznacza to jasną ścieżkę, jaką powinni podążać ci obywatele, którzy cenią sobie członkostwo w UE. Zadaniem tych, którzy są za zjednoczeniem, jest przekonanie mieszkańców Irlandii Północnej, że jest to w ich interesie. Zarówno społecznie, jak i gospodarczo – skomentował Mark Daly z Partii Republikańskiej.

“Oczywiście, UE nie zajmuje stanowiska w sprawie możliwości zjednoczenia Irlandii. Jeśli ta kwestia się pojawi, do narodów Irlandii i Irlandii Północnej będzie należało podjęcie decyzji, zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym” – to półoficjalne stanowisko Rady Europejskiej.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Brexit. Unia gra Irlandią"

  1. Mirek napisał(a):

    Proponuję założyć , że nie ma takiej opcji . Żadne referenda o niczym nie zadecydują , ponieważ , jeśli WB uważa , że Irlandia Północna należy do niej , to nie cofnie się przed użyciem broni atomowej , żeby wyegzekwować swoje prawo . Jest jakaś możliwość , że obecność Irlandii Północnej bedzie korzystna dla WB z powodów gospodarczych . Moze firmy brytyjskie będą mogły zarejstrować się w Irlandii Północnej i mieć dostęp do rynku UE, ale to wydaje się mało prawdopodobne .
    Niemcy próbują straszyć odnowieniem terroryzmu IRA , a Brytyjczycy wytwarzaja złudzenia w kręgach kierowniczych UE , że coś tam można ugrać . Generalnie idzie o to , żeby działania UE skierować na jałowe tory .
    Podniesienie niedawno sprawy Gibraltaru unaocznia nam , po co jest Brexit . Egipt i Gibraltar blokują wyjścia z Morza Sródziemnego i chyba o to chodzi .

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

304476