24042018Nowości:
   |    Rejestracja

BREXIT. Statystyki kontra zniżki


Brytyjskie biuro statystyczne podaje, że znacznie wzrosła w Zjednoczonym Królestwie liczba imigrantów z krajów członkowskich Unii Europejskiej. To argument dla zwolenników BREXIT’u. ‘Leć i zagłosuj za pozostaniem w UE’ – odpowiada popularna irlandzka linia lotnicza Ryanair wprowadza promocję na bilety lotnicze w dniach referendum na Wyspach. Zwolennicy pozostania w UE polecą za półdarmo.


brexit

Krajowe Biuro Staytystyczne w Wielkiej Brytanii informuje, że liczba imigrantów z krajów należących do Unii Europejskiej wzrosła o 224 tysiące w ciągu ostatniego roku. Obecnie w Zjednoczonym Królestwie przebywa ok. 2,15 miliona obywateli UE oraz 1,19 mln osób spoza Wspólnoty.

Łącznie – biorąc pod uwagę przybyszów z krajów unijnych oraz spoza UE – liczba imigrantów, którzy przybyli w ubiegłym roku, wyniosła 229 tysięcy. Aż 224 tysiące to obywatele Wspólnoty.

Opublikowane właśnie dane zostaną wykorzystane przez członków kampanii Leavenamawiających Brytyjczyków do opuszczenia struktur unijnych. Kwestia imigracji jest jedną z kluczowych dla wyborców, którzy opuszczenie UE traktują jako jedyną szansę na ograniczenie napływu obcokrajowców na Wyspy.

Co ciekawe, duża część (131 tysięcy) nowo przybyłych Europejczyków, to nie imigranci z Polski, Bułgarii czy Rumunii, jak wskazywały ubiegłoroczne statystyki, ale obywatele Włoch, Hiszpanii oraz Francji.

Zatrudnionych w Wielkiej Brytanii jest obecnie 28,15 mln rdzennych obywateli kraju oraz 3,34 mln cudzoziemców. Oznacza to, że imigranci stanowią 10,6 procent siły roboczej na Wyspach – czyli wzrost o 3,5 procent od 1997 roku.

HM Revenue & Customs informuje, że obywatele krajów unijnych wpłacili do brytyjskiego budżetu 3,1 mld funtów, ubiegając się o 556 mln funtów różnego rodzaju świadczeń socjalnych. Wbrew powszechnej opinii przeciwników imigracji, zagraniczni pracownicy wzbogacili gospodarkę aż o 2,5 mld funtów.

Swoje pięć minut będą mieć również zwolennicy pozostania Londynu w strukturach Unii Europejskiej. Oto Irlandzki przewoźnik chce skusić 1,2 mln Brytyjczyków mieszkających za granicą. Bilety na loty w dniach referendum (22-23 czerwca) mają kosztować już od ok. 15 funtów (w porównaniu ze średnimi cenami na poziomie 80-130 funtów).

– Ryanair aktywnie włączył się w kampanię referendalną w Wielkiej Brytanii i nawołuje Brytyjczyków do pozostania w UE – informuje zarząd linii lotniczych w specjalnym komunikacie prasowym. Wymieniane w nim powody, dla których Wielka Brytania powinna zostać w Unii, to m.in. utworzenie większej liczby miejsc pracy oraz wzrost ekonomiczny, któremu ma sprzyjać „otwarte niebo w ramach UE. I dalej: – Wolny przepływ towarów i usług sprawił, że Wielka Brytania stała się jedną z najbardziej konkurencyjnych i najsilniejszych gospodarek – pisze zarząd Ryanair. – Jesteśmy przekonani, że gospodarka oraz dalszy rozwój Wielkiej Brytanii będą miały się znacznie lepiej w ramach Unii Europejskiej.

Zaangażowanie w zachęcanie Brytyjczyków do zagłosowania za pozostaniem w Unii Europejskiej już jakiś czas temu otwarcie zapowiedział sam właściciel irlandzkich linii lotniczych, Michael O’Leary.

– Jesteśmy w Wielkiej Brytanii największym przewoźnikiem, co pozwala nam odegrać rolę w nadchodzącym referendum. To ważne, aby Zjednoczone Królestwo pozostało członkiem UE – oznajmił wówczas.

Referendum w sprawie BREXIT’u ma się odbyć na Wyspach Brytyjskich 23 czerwca. Pałac Buckingham i rząd Davida Camerona deklarują, że jego wynik będzie nieodwracalny i ostateczny.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 2 dla artykułu "BREXIT. Statystyki kontra zniżki"

 1. Romski napisał(a):

  „Wbrew powszechnej opinii przeciwników imigracji, zagraniczni pracownicy wzbogacili gospodarkę aż o 2,5 mld funtów.”

  Nie gospodarkę a raczej fiskusa. Gospodarkę wzbogacamy pracą o wiele bardziej niż marne 2,5 miliarda… Pozdrawiam z Manchesteru

  • Piotr-Pierre napisał(a):

   Rzecz jasna pisze Pan o imigracji europejskiej, afrykanskiej? Bo jesli chodzi o ta arabska, to naocznie obserwuję TYLKO straty. Na tym co od panstwa przyjmujacrgo wyludzaja i na placonych im ogromnych zasilkach.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

285070