16072018Nowości:
   |    Rejestracja

Brexit. Niepewny los Brytyjczyków


Obywatele Zjednoczonego Królestwa, którzy wybrali życie w krajach Unii Europejskiej obawiają się, co stanie się z nimi po Brexicie. Skądinąd słusznie… porozumienie UK z Unią daje im gwarancje do życia w kraju rezydowania, ale Wyspiarze martwią się o prawo do pracy, opieki zdrowotnej, emerytury i swobodnego podróżowania.


brexit crisis

Jedną z najważniejszych kwestii pierwszego etapu negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią było ustalenie praw dla europejskich imigrantów żyjących w UK i Brytyjczyków mieszkających w jednym z państw członkowskich.

Zgodnie z porozumieniem, prawo do stałego pobytu w jednym z państw członkowskich przysługuje tylko tym Brytyjczykom, którzy w dniu wyjścia z UE są rezydentami danego państwa. Nie ma natomiast gwarancji możliwości swobodnego przemieszczania się pomiędzy krajami Wspólnoty w celu podjęcia pracy lub nauki – informuje brytyjski rząd.

Jednocześnie według sondażu przeprowadzonego przez London School of Economics wynika, że za zachowaniem praw obywateli Unii Europejskiej po Brexicie szczególnie mocno opowiadają się Brytyjczycy w wieku do 24 lat. 85 proc. członków tej grupy wiekowej chce zachować prawa obywateli Wspólnoty. Tego samego zdania jest 80 proc. mieszkańców Londynu. W sumie 60 proc. Brytyjczyków chciałoby zachować prawa obywateli UE po Brexicie.

3,97 mln obywateli Zjednoczonego Królestwa zdecydowało się na życie poza granicami kraju – wynika z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). 1,2 mln z nich osiedliło się w krajach UE.

Największą popularnością wśród Brytyjczyków cieszy się Hiszpania, gdzie na stałe mieszka 306 tysięcy osób. Jedna trzecia z nich pobiera państwową emeryturę w Wielkiej Brytanii.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

312600