25042018Nowości:
   |    Rejestracja

Brexit akt 1


Za osiem dni Theresa May oficjalnie uruchomi Art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej, co będzie de facto i de iure początkiem trudnego rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Trudnego przede wszystkim dla Londynu, bowiem Brexit oznaczać może wystąpienie Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa oraz zjednoczenie Irlandii, czyli uszczuplenie Brytanii o kolejny kraj.


theresa-may

Zanim minął dwa lata – tyle mają trwać negocjacje Londynu z Brukselą (tak naprawdę ze wszystkimi stolicami Unii Europejskiej) – Wyspy Brytyjskie mogą się radykalnie zmienić. Szkoci wprost mówią o niepodległości tłumacząc chęć swojego rozwodu z Londynem argumentem, którego używał rząd Davida Camerona w kampanii przed referendum szkockim w 2014 roku. – Wasze wystąpienie ze Zjednoczonego Królestwa oznacza automatycznie wystąpienie Szkocji z Unii Europejskiej – mówił wówczas Szkotom David Camreon.

– W tej sytuacji argument okazał się nieważny. Z obecną wiedzą wyniki referendum szkockiego byłyby zupełnie inne, bo my chcemy pozostać w Unii Europejskiej – mówi dzisiaj Nicola Strugeon, premier Szkocji. – I dlatego przeprowadzimy kolejne niepodległościowe referendum.

Coraz bardziej przygotowuje się do kampanii zjednoczeniowej irlandzka partia Sinn Fein, która nie ukrywa, że będzie dążyć do zjednoczenia Republiki Irlandii z Irlandią Północną.

Pieniądze na kampanie antybrytyjskie będą – na osłabieniu pozycji Wielkiej Brytanii w czasie negocjacji z Unią zainteresowane są właściwie wszystkie kraje unijne. A bezspornie kłopoty w samym królestwie rządowi Theresy May negocjacji nie ułatwią.

Kalendarz Brexitu jest już znany. Uruchomienie art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej odbędzie się 29 marca. Tego dnia Bruksela otrzyma od brytyjskiego rządu formalny wniosek o wystąpienie z europejskich struktur, co rozpocznie dwuletnie negocjacje kształtujące ostateczne warunki Brexitu.

Ustanowienie daty uruchomienia Brexitu na 29 marca 2017 roku oznacza, że 29 marca 2019 roku Wielka Brytania ostatecznie zniknie z mapy krajów należących do UE.

– Taka jest data naszego wystąpienia z Unii – mówi sir Tim Barrow, brytyjski ambasador przy UE.

W ubiegłym tygodniu brytyjski parlament wydał zgodę na Brexit bez gwarantowania praw pobytu obywatelom UE. Zielone światło wyjściu oficjalnie dała również królowa Elżbieta II, upoważniając rząd do jego przeprowadzenia.

Unia odpowie Brytyjczykom w ciągu 48 godzin, niedługo później wskazując oficjalnego negocjatora z ramienia Wspólnoty. Niemal pewne jest, że zostanie nim Michel Barnier.

Artykuł 50. został utworzony w ramach Traktatu Lizbońskiego, który obowiązuje we wszystkich krajach UE od 2009 roku. Łącznie zawiera on jedynie 5 paragrafów, w których mowa jest m.in. o tym, że kraj wychodzący musi poinformować innych członków UE o swoim wyjściu oraz wynegocjować warunki opuszczenia Wspólnoty.

Aby warunki ustalone podczas negocjacji weszły w życie, każdy z 27 członkowskich krajów UE musi wyrazić na nie zgodę. Do czasu zakończenia negocjacji, na Wyspach wciąż może obowiązywać prawo UE (włączając w to unijne ustawy i traktaty). Wielka Brytania nie będzie już jednak miała wpływu na kształtowanie unijnego prawa, nie będzie również brała udziału w głosowaniach.

Theresa May wielokrotnie podkreśliła, że jej celem nie jest pozostawienie Wielkiej Brytanii dostępu do wspólnego rynku. Zamiast tego planuje utworzyć oddzielną umowę o wolnym handlu z krajami UE. Umowa o wolnym handlu zakłada możliwość swobodnej wymiany towarów bez ceł i podatków. Podobną umowę Wielka Brytania może wkrótce podpisać ze Stanami Zjednoczonymi, co zapowiedział już Donald Trump.

Theresa May deklaruje, że nie zamierza porzucić swojego ambitnego celu ograniczenia migracji netto do 100 tys. rocznie. W ciągu ostatniego roku migracja netto wyniosła 273 tys. osób. 165 tys. imigrantów pochodziło z UE, a 164 tys. spoza UE. Warto odnotować, że rok wcześniej migracja netto była i tak o 49 tys. osób wyższa.

Zdaniem ekspertów, plan Theresy May jest nieosiągalny bez wprowadzenia nowego systemu imigracji. Rząd przekazał, że takowy jest już w trakcie przygotowywania, a docelowo zakłada on, że wszyscy imigranci – bez względu na swój kraj pochodzenia – będą traktowani tak samo.

Jeśli po negocjacjach nie uda się wypracować wspólnego stanowiska, które zadowoli obie strony, istnieje możliwość opuszczenia UE bez jakichkolwiek warunków. Theresa May zapowiada, że taką możliwość również bierze pod uwagę.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarzy 5 dla artykułu "Brexit akt 1"

 1. Obscur napisał(a):

  Wielka Brytania liczy na umowę z USA i pomoc od Trumpa.
  A, w ostatnich dniach wyszły rewelacje o tym, że wywiad UK podsłuchiwał Trumpa, podczas wyborów, na polecenie Obamy.
  Jak myślę, Trump, nie należy do ludzi, którzy łatwo zapominają.

 2. gola.dupa.tuska.folksdojcza napisał(a):

  DLACZEGO BRYTOLE POSTĘPUJĄ WŁAŚCIWIE:
  Zdarzyło się pewnego razu, że Unia Europejska posiadła złomowisko w samym środku pustyni. Unia orzekła, że ktoś może dokonać kradzieży ze złomowiska, zatem stworzyła stanowisko nocnego stróża i zatrudniła do tej pracy człowieka. Następnie Unia powiedziała:
  – Jak stróż nocny może wykonywać swoją pracę, kiedy nie dostał instrukcji?
  Stworzyła zatem Unia Dział Planowania i zatrudniła dziesięciu ludzi – 5. do pisania instrukcji, 5. do odmierzania czasu pracy. Następnie Unia Europejska rzekła:
  – Skąd mogę wiedzieć, czy nocny stróż wykonuję swą pracę prawidłowo?
  Zatem Unia stworzyła dział Kontroli Pracy i zatrudniła 8 ludzi do zbadania problemu i do pisania raportów. Następnie Unia powiedziała:
  – W jakiś sposób należy tym wszystkim ludziom płacić.
  Unia stworzyła więc stanowisko referenta do spraw obliczania czasu pracy i księgowego, po czym zatrudniła na te stanowiska dwoje ludzi. I rzekła Unia:
  – Kto będzie odpowiadał za tych ludzi?
  I Unia stworzyła Dział Administracji i zatrudniła w nim 666. ludzi – w tym kierownika administracyjnego, jego zastępcę 66 sekretarek. I Unia oznajmiła:
  – Przez rok przekroczyłam budżet o 18 tysięcy, muszę zatem dokonać cięć w budżecie.
  I zwolniła Unia z pracy …….nocnego stróża.

  JAK WIDZICIE BRYTOLE MOŻE I MAJĄ U SIEBIE WSZYSTKO ODWROTNIE ALE TAKIMI DEBILAMI NIE SĄ.

  • uwiąd.starczy.putina KGBisty napisał(a):

   UK strzelił sobie samobója pajacu. Dużo lepszym i skuteczniejszym dla UK było pozostanie i kontrolowanie Unii. Teraz dla Nimiec i Francji hulaj dusza piekła nie ma. Znaczy UK nie ma.
   Te frazesy i opisy które widzi każdy bez twoich komentarzy, niczego i nikogo nie uczą. Tylko robią ci punkty w Leningradzie a może i zarobią parę kopiejek. To wszystko.
   UK od samego początku wszedł do Unii tylko po to by być ją w stanie kontrolować i rozwalić od środka kiedy przydarzy się sposobność pajacu jeden. O tym wiedział każdy oprócz ciebie. Każdy, wliczając w to Niemcy i Francję. Zresztą, UK tego nie krył.
   Przez głupie przelicytowanie, a może przez podpuszczenie z Moskwy, która tak samo jak efektów Krymu nie była w stanie przewidzieć efektów Brexitu UK strzelił sobie samobója.
   UK wychodzi z Unii zbyt wcześnie. W nieodpowiednim czasie. Unia jeszcze do rozpadu nie dojrzała. Teraz straci kontrolę nad Niemcami i Francją – swoimi odwiecznymi adwersarzami, a tak naprawdę oddaje im Unię na własność, a do rozpadu Uni nie doprowadzi. Ponadto finansowo wcale nie zyska a wygląda na to że może to być Breaking a nie Brexit. Rozpad nie Unii a UK. Pozostanie sama Anglia.
   My w Polsce mamy takie powiedzenie: zamienił się stryj – za laskę wziął kij.
   A jak się u was na to mówi panie Goły?
   Opisany przez pana bizantyjski styl Unii każdy zna. Ale przynajmniej każdy w tej armii urzędników dostaje kasę którą wydaje i jakoś się kręci. Na razie. No i trzeba to własnie zmienić.
   W Rosji zaś jest tak samo tyklo… jeszcze lepiej. Stróż dostaje prikaz zamiast dienjeg. Nad stróżem stoi 10 strażników z batami coby stróż normę wyrabiał a po nocach nie drzymał.
   A strażnik wiadomo, jak to strażnik, też może oko na to i na tamto przymknąć więc każdy strażnik stróża ma anioła stróża który go i umoralni i zadba by ten światopogląd miał prawidłowy i miał wszystko w głowie tak poukładane jak powinno poukładane być.
   Ja ci powiem goły panie że w tej Rosji to nawet nie wymiarkujesz ilu aniołów i archaniołów dba o każdy szczebel dobrobytu stróża, strażnika stróża… no bez wodki po prostu nie rozbirjosz.
   Ale nie przeszkadza to wielkiemu Bratu ze wschodu dowalać Unii jak kocioł garnkowi. Prawda?
   Nie przeszkadza.
   A UK? UK wdrepnął w gówno.
   Moskal z radości ręce zaciera. Myśli że załatwił i Unię i UK i jeszcze sobie odgryzł trochę ukraińskiego tortu.
   A wiesz co ja ci powiem panie goły? – – Pożywiom uwidim.

 3. gola.dupa.tuska.folksdojcza napisał(a):

  DO:
  Luis Moreno z Międzynarodowego Trybunału Karnego, że odzyska wrak Tupolewa.:

  Nawet jak odzyskasz to teraz możesz nim sobie co najwyżej stodołę oblachować, pajacu.

  • uwiąd.starczy.putina KGBisty napisał(a):

   Mówisz że nawet denaturatu nie wypiliście tylko wszystko nim ładnie wyszorowali?
   Ot mołodcy!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

301811