26052018Nowości:
   |    Rejestracja

Bochnia. Będzie fabryka Mabuchi Motor


Największym na świecie producent małych silników sterujących dla motoryzacji, Mabuchi Motor, rozpoczyna budowę pierwszej fabryki w Europie. Na realizację inwestycji japoński gigant finalnie wybrał Bochnię. Projekt był prowadzony przez PAIH oraz Krakowski Park Technologiczny (KPT).


f_5536_l

Rozmowy o inwestycji w Bochni trwały ponad dwa lata. Prowadziła je Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Będzie to pierwsza inwestycja japońskiego producenta silników w Europie.

– Odbyliśmy wiele spotkań w Japonii oraz Polsce, wspólnie zobaczyliśmy tereny inwestycyjne w pięciu polskich województwach, aby dziś spotkać się na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego – mówi Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH.

Od 2019 roku, przy udziale polskich inżynierów, w Bochni powstawać będą silniki sterujące szybami, spryskiwaczami czy pasami bezpieczeństwa japońskiego producenta. W budowę zakładu Mabuchi Motor zainwestuje około 360 mln zł (83,4 mln euro). Do 2023 roku inwestor planuje też stworzyć łącznie 400 nowych miejsc pracy.

– Od lat dokładamy starań, aby japońskie firmy czuły się w Polsce, jak u siebie w domu. Z myślą o nich w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu powstał „Japan Desk” – opowiada Senger. – Przy wsparciu naszych Partnerów z Ambasady Japonii w Polsce oraz JETRO, ale też razem z polską administracją centralną i lokalną, jesteśmy w stanie stawiać czoła wyzwaniom, przed którymi stoi nasz inwestor. Japoński biznes docenia takie podejście – tłumaczył wiceszef Agencji. W ciągu roku, portfel obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu projektów z Japonii urósł o ponad 600 mln euro.

Zarówno PAIH, jak i jej japoński odpowiednik JETRO, dostrzegają rosnącą atrakcyjność Polski dla biznesu z Japonii. Dziś Kraj Kwitnącej Wiśni jest pierwszym azjatyckim inwestorem zagranicznym w Polsce. Działa tu około 300 firm z Japonii, a łączna kwota zainwestowana przez Japończyków przekroczyła już 3,5 mld euro. O działaniach w naszym kraju w przeciągu najbliższych dwóch lat poważnie myśli aż 80 proc. badanych przez JETRO firm z Kraju Kwitnącej Wiśni. – Chciałbym, aby japońskie firmy pamiętały, że od kilkunastu lat mają w Polsce strategicznego partnera i wrota do Unii Europejskiej – przypomniał Krzysztof Senger.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego fabryki Mabuchi Motor odbyła się 12 lipca przy udziale prezesa grupy Mabuchi Motor Hiroo Okoshi, Ambasady Japonii, a także Marszałka Województwa Małopolskiego, Wojewody Małopolski, Burmistrza Bochni i Prezesa Krakowskiego Parku Technologicznego.

Mabuchi Motor produkuje rocznie 1,4 mld sztuk silników eklektycznych rocznie. Spółka zatrudnia przeszło 24 tysiące pracowników i posiada ponad 70 proc. udziału w światowym rynku silników sterujących lusterkami samochodowymi, zamkami centralnymi i systemami klimatyzacji.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

306847