23062018Nowości:
   |    Rejestracja

Biblijny quiz, czyli test na uchodźców


W Wielkiej Brytanii rozpętała się awantura o testy przeprowadzane na uchodźcach z Bliskiego Wschodu. Testy religijne – każdy przybysz z Bliskiego Wschodu starający się o azyl a deklarujący wiarę w Chrystusa ma przejść test na znajomość z Biblii. Jeżeli go nie zda – wraca, skąd przyjechał.


bible-quran

Rozwiązanie wydaje sie banalnie proste, prawda? – Jeżeli jesteś chrześcijaninem, wykaż się znajomością Pisma Świętego i zasad wiary – mówią brytyjscy urzędnicy, którzy dość szybko zorientowali się, że imigranci z korzeniami w chrześcijaństwie szybciej się asymilują i cieszą się wiekszym zaufaniem społecznym. Pytania są o podstawowe zasady wiary i elementarną znajomość Biblii i nauk Chrystusa. Jeżeli uchodźca nałgał i tak naprawdę pod Biblią trzyma świeżo wydrukowany Koran, natychmiast jest odsyłany do kraju pochodzenia.

Tyle, że ten dowód wiary, jest zdaniem części brytyjskich polityków, niesprawiedliwy i często może dotykać łamania praw człowieka. W jaki sposób?

– Problem z tymi pytaniami jest taki, że jeśli faktycznie jesteś chrześcijaninem, możesz z łatwością spalić ten test, choćby ze stresu. Z drugiej strony, jeśli nim nie jesteś i tylko udajesz, możesz wyuczyć się pewnych pytań na pamięć i zdać go wzorowo – mówi przewodnicząca międzypartyjnej grupy parlamentarnej Elizabeth Berridge. – Home Office nieucziwie traktuje chrześcijańskich uchodźców i być może odsyła niektórych do miejsc w których ze względu na swoje przekonania mogą liczyć na prześladowania. Krótko mówiąc, urzędnicy nie rozumieją, czym jest religia ani wiara. A biblijny quiz jest po prostu absurdem.

Głośny jest na Wyspach Brytyjskich przypadek Irańczyka, który przeszedł na chrześcijaństwo i wyjechał z Iraku do Zjednoczonego Królestwa. Jednak brytyjskie władze odmówiły mu udzielenia pomocy, bo udzielał w biblijnym quizie niewłaściwych odpowiedzi.

– Jedno z pytań było wyjątkowo dziwne – jakiego koloru jest Biblia. Wiedziałem, że kolorów jest mnóstwo, ja miałem czerwoną. Inne pytanie, jakie miałem, to 10 przykazań. Nie potrafiłem wyrecytować dokładnie wszystkich z pamięci – mówił przed kamerami BBC.

Nikt nie prowadzi dokładnych statystyk odnośnie muzułmanów, którzy przeszli na chrześcijaństwo, ale pewne źródła pokazują, że ich liczba wzrosła w ciągu ostatnich lat.

Brytyjski Home Office deklaruje, że opracuje nowe metody i instrukcje dla osób ubiegających się o azyl.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 2 dla artykułu "Biblijny quiz, czyli test na uchodźców"

 1. Marcin Marcin napisał(a):

  Od mojej ostatniej lekcji religii minęło prawie trzydzieści lat:
  1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną,
  2. Nie będziesz wzywał Imienia Boga twego na daremno/do czczych spraw,
  3. Pamiętaj abyś dzień święty święcił,
  4. Czcij ojca swego i matkę,
  5. Nie zabijaj,
  6. Nie cudzołóż,
  7. Nie kradnij,
  8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu,
  9. Nie pożądaj cudzej żony,
  10. Nie pożądaj cudzej rzeczy.
  Przy czym niektórzy łączą 9+10, a pomiędzy 1 a 2 wstawiają przykazanie o nie czynieniu wizerunków, punkt, który usunął któryś z soborów uznając, że modląc się do wizerunku modlisz się do Tego, Kogo wyobraża.
  Ludzie! Skąd ja to pamiętam? :^)

 2. tarpan napisał(a):

  no i sam się pomyliłeś w drugim przykazaniu. Mówimy oczywiście o przykazaniach z Biblii a nie tych pozmienianych przez kościół katolicki.
  2 z grubsza brzmi „nie będziesz oddawał czci obrazom, rzeźbom i wszelkim odlanym bożkom”
  kościół katolicki nakazuje kłaniać się właśnie rzeźbom i obrazom, stąd przykazanie musiało zniknąć. Sprawdź w Biblii.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

286251