21042018Nowości:
   |    Rejestracja

BBC będzie największa


Przez najbliższe sześć lat BBC chce zbudować zasięg swoich widzów i słuchaczy na poziomie 500 mln odbiorców. Dużo? Owszem! Co więcej stacje radiowe i telewizyjne (nie wszystkie oczywiście) będą emitowały programy w 11 kolejnych językach azjatyckich i afrykańskich, z których pierwsze mają być w eterze już w przyszłym roku.


bbc-worldwide-melbourne-teknorat-flickr

Jako pierwsze nowe języki stacji BBC pojawią się oromo, język obecne w Etiopii, Kenii, Somalii i Egipcie oraz amharski, posiadający jeden z najpiękniejszych alfabetów świata, narodowy język Etiopii. W 2017 roku wystartują również serwisy w językach koreańskich, pendżabskim używanym w Indiach i Pakistanie, oraz używanych w Indiach gudźarati i marahati.

BBC planuje również więcej nadawać w języku rosyjskim, a niektóre wersje programów stacji będą również nadawane w językach ukraińskim i białoruskim (przez językoznawców z BBC uznane, słusznie, za na tyle bliskie siebie, że z racji skali będące właściwie odmianą rosyjskiego).

Największy od ponad półwiecza skok rozwojowy BBC ma silny związek z planowanym Brexitem, czyli wypisaniem się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Już dziś tracąca na tym brytyjska gospodarka ma w ten sposób równoważyć swoje wpływy w informacjach o Zjednoczonym Królestwie. Zresztą, rozbudowa BBC oraz rozszerzenie działalności, jest elementem wzmocnienia soft power Londynu, które rząd z Downing Street zapowiadał zaraz po zaprzysiężeniu.

– Ogłoszenie naszych planów ekspansji jest dla BBC dniem, który przejdzie do historii – mówi dyrektor generalny BBC Tony Hall. – Ogłaszamy największą ekspansję Serwisu Światowego od lat 40. XX w. 500 mln odbiorców w zasięgu naszych programów i audycji jest celem ambitnym, ale jak najbardziej osiągalnym.

Pieniądze na inwestycję BBC w całości otrzyma od brytyjskiego rządu.

Serwis Światowy BBC (BBC World Service) powstał w 1932 r. jako kanał przeznaczony dla odbiorców anglojęzycznych w imperium brytyjskim, ale z czasem rozrósł się do roli globalnego dostawcy serwisów informacyjnych w języku angielskim i kilkudziesięciu innych językach.

Po rozbudowie serwis światowy BBC zdystansuje globalnych konkurentów dostarczając informacji wszędzie tam, gdzie nie docierają CNN, CNBC, Al Jazeera.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

295327