27052018Nowości:
   |    Rejestracja

Banki gotowe na Brexit, ale…


Banki centralne Europy, USA i Japonii omawiają ewentualność awaryjnych zastrzyków dolarów na rynki finansowe, żeby zagwarantować nieprzerwany dostęp do gotówki również w razie Brexitu – informują japońskie media.


yen_euro_USD2

Europejski Bank Centralny, Fed i Bank Japonii mogą aktywować mechanizm awaryjny w celu zaopatrzenia rynków w dolary, aby uniknąć braków w razie gwałtownego spadku funta, jeśli brytyjscy obywatele w przyszłotygodniowym referendum zagłosują za wyjściem z UE.

– Ułatwienie dostępu do dolarów stanowiłoby rodzaj zabezpieczenia, aby ograniczyć niepewność, jeśli doszłoby do najgorszego, czyli Brexitu – informują nieoficjalnie przedstawiciele banków.

Ten dostęp ma być gwarantowany na podstawie porozumienia podpisanego w październiku 2013 roku między bankami centralnymi Kanady, Anglii, Japonii, EBC, a także Szwajcarskim Bankiem Narodowym i amerykańskim Fed. Zobowiązały się one do wzajemnego zapewniania sobie płynności w odpowiednich walutach w razie turbulencji finansowych.

Mechanizmy reagowania zostały rozbudowane w następstwie europejskiego kryzysu zadłużeniowego z 2011 roku, zapewniając łatwiejszy dostęp do rezerw dolarowych.

Szefowa Fed Janet Yellen w środę ostrzegała, że Brexit poważnie wpłynąłby na globalną sytuację gospodarczą i finansową. Choć nie wypowiedziała się na temat ewentualnej reakcji Fed, bank centralny rozważa dostarczenie dolarów na europejskie rynki.

Źródło: PAP

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

286955