18072018Nowości:
   |    Rejestracja

Awantura z Brexitem w tle


Nawet 100 tys. osób może być pozbawionych prawa głosu w referendum ws. dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej po awarii systemu rejestracji wyborców na 90 minut przed upływem ustawowego terminu. Zwolennicy Brexitu już zapowiadają zaskarżenie referendum w przypadku zwycięstwa zwolenników pozostania Wielkiej Byrtanii w UE.


brexit

Zarządzany przez kancelarię premiera serwis przestał działać we wtorek ok. godz. 22.30, uniemożliwiając spóźnialskim wpis do rejestru wyborców. Najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii jest niewystarczająca wydajność serwerów, które zablokowały się po wieczornej dyskusji telewizyjnej z udziałem szefa rządu Davida Camerona i lidera eurosceptycznej Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage’a.

Według rządowych statystyk tuż przed usterką zarejestrować próbowało się blisko 50 tys. osób. Serwis zaczął ponownie działać dopiero kwadrans po północy, kiedy listy głosujących na wyznaczone na 23 czerwca referendum zostały już, zgodnie z ustawowym terminem, zamknięte.

Kilkunastu posłów do brytyjskiej Izby Gmin, w tym lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn i przewodniczący Liberalnych Demokratów Tim Farron, zaapelowało w środę rano do rządu o przedłużenie rejestracji o dodatkowe 24 godziny, podkreślając, że w wyniku błędu głos może stracić nawet do stu tysięcy wyborców.

Farron ostrzegł w oświadczeniu dla mediów, że awaria może nawet zagrozić pozostaniu Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, bo większość rejestracji na ostatnią chwilę była dokonywana przez młodych ludzi, którzy statystycznie popierają dalsze członkostwo we Wspólnocie.

– Ludzie nie mogą być pozbawieni prawa głosu przez komputer – uważa deputowana Partii Pracy Ivette Cooper.

o druga wpadka związana z rejestracją wyborców w toku kampanii przed referendum. W ubiegłym tygodniu media informowały, że ponad 3 tys. nieuprawnionych wyborców – obywateli państw Unii Europejskiej, którzy nie posiadają brytyjskiego obywatelstwa – otrzymało karty do głosowania korespondencyjnego. Brytyjska komisja wyborcza zapowiedziała, że ich głosy będą anulowane.

Referendum ws Brexit odbędzie się w Wielkiej Brytanii 23 czerwca. Zwolennicy i przeciwnicyt Brexitu podejrzewają się o próby nielegalnego wypływania na wynik referendum.

Za: PAP

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 2 dla artykułu "Awantura z Brexitem w tle"

  1. legion44 napisał(a):

    Wolny i demokratyczny świat zrobi wszystko by Brexit nie wypalił. Z Austrią się udało to z angolami też się uda.

  2. amateo napisał(a):

    Czy przypadkiem nie jest to przypadek?

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

286345