27042018Nowości:
   |    Rejestracja

Australia. Terrorysta jak pedofil


To pierwsze takie rozwiązanie w zachodniej kulturze – terroryści po odsiedzeniu wyroków, jeżeli będą stanowić zagrożenie dla społeczeństwa, pozostaną w więzieniach. Bezterminowo, nawet kosztem łamania praw człowieka. Decyzję w tej sprawie podjął rząd Australii.


000_Hkg10168423-e1428134842990

Malcom Turnbull, premier Australii decyzję rządu wyjaśnia w taki sposób, że w związku z istotnym zagrożeniem dla społeczeństwa Australii wszyscy zaangażowani w działalność terrorystyczną będą traktowani w taki sam sposób, jak osoby dopuszczjące się czynów lubieżnych wobec nieletnich.

– Środki, jakie ogłaszamy i podejmujemy, mają na celu powstrzymanie terroryzmu, zapobieganie mu i zapewnienie bezpieczeństwa naszemu społeczeństwu – mówi Turnbull. – To będzie bodziec, który ma skłonić ekstremistów pozostających w więzieniu, aby porzucili wszelką myśl o angażowaniu się w dalszą działalność terrorystyczną.

Prokurator Generalny Australii George Brandis uważa, że decyzja o zatrzymaniu skazanych za terroryzm w więzieniu na czas nieokreślony, będzie podejmowana na drodze sądowej z uwzględnieniem opinii biegłych lekarzy i psychologów, a także opinii na temat zachowania tych osób podczas odbywania kary.

Instytucje zaangażowane w realizację australijskiego projektu będą zobowiązane do przedstawiania okresowych, szczegółowych raportów – w tym dorocznego sprawozdania przed parlamentem oraz raportu o skuteczności zastosowanych metod i środków, co pozwoli po kilku latach wypracować właściwe mechanizmy postępowania w takich wypadkach.

Zagrożenie terroryzmem narasta w Australii od 2014 r. i przypomina zajęcie przez terrorystów kawiarni w Sydney w grudniu 2014 r., gdy zginęło dwóch zakładników i sprawca strzelaniny. Ocenia się, że ok. stu obywateli Australii wyjechało z kraju, aby zasilić szeregi Państwa Islamskiego. Takie dane zostały opublikowane niedawno przez ministerstwo ds. imigracji i ochrony granic Australii.

Australijskiemu rozwiązaniu przyglądają sie niektóre stany USA i część państw Unii Europejskiej. Przeciwko decyzji o zatrzymywaniu terrorystów w więzieniu mimo zakończenia przez nich odsiadki wyroku nie protestowały żadne organizacje broniące praw człowieka.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

289180