18072018Nowości:
   |    Rejestracja

Atlantic Council: Polska w niebezpieczeństwie


Ośrodek Atlantic Council, z którego rad nie raz korzystała administracja USA i sztaby NATO, najzupełniej poważnie ostrzega przed możliwym atakiem Rosji na Polskę. Kiedy? Kreml może zaatakować Polskę z dnia na dzień – piszą analitycy w najnowszym raporcie ‘Zbroić się, aby odstraszyć. Jak Polska i NATO powinny kontrować odradzającą się Rosję’.


Ambassador Haskel at the Atlantic Council’s Africa Center roundtable

Rekomendują jednocześnie możliwie najszybsze wzmocnienie sił NATO w Europie poprzez wysłanie ‘większej ilości broni do Europy Środkowo-Wschodniej w celu powstrzymania Moskwy. Raport analityczny przygotowany przez Atlantic Council nie jest obszerny – to ledwie kilkadziesiąt stron. Jest za to boleśnie konkretny. Autorzy, gen. Sir Richard Shirreff i Maciej Olex-Szczytowski, są pewni, że coraz bardziej otwarte próby dyskredytowania Zachodu przez administrację Władimira Putina odnoszą skutek na tyle dobry, że Rosja może być gotowa do wojny w każdej chwili. Putin już od lat bowiem stara się dyskredytować post zimnowojenny ład w świecie. To dlatego Zachód, w szczególności NATO, są wpisane za największe zagrożenie dla Rosji w Strategii Narodowego Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej z ubiegłego roku. Kreml wielokrotnie oskarżał Zachód o podsycanie nastrojów, wsparcie militarne dla powstańców i próbę implementacji zachodnich wartości w regionach, które Moskwa uważa za swoją strefę wpływów.

‘Nie ma wątpliwości, że Rosja jest przygotowana i będzie chciała zagrozić a nawet użyć swego potencjału militarnego, aby wykazać słabość Zachodu. Udanych prób było w ostatnich latach kilka – wojna z Gruzją w 2008 roku, zajęcie Krymu w 2014 roku i zaangażowanie w konflikt w Syrii dwa lata później. W żadnym z tych przypadków Zachód nie zdecydował się na odparcie agresywnych działań Rosji’ – czytamy w raporcie. I dalej: ‘Moskwa nie zdecyduje się na bezpośredni i otwarty atak na któregokolwiek członka NATO, ale będzie chciała rzucić wyzwanie Sojuszowi i sprawdzić, czy gwarancje kolektywnej obrony zapisane w Traktacie o Sojuszu Północnoatlantyckim nie są jedynie niewiele znaczącym kawałkiem papieru. Kreml będzie zatem dążyć do stopniowej i całkowitej destabilizacji regionów poprzez propagandę informacyjną czy trudne do udowodnienia ataki hakerskie na wrażliwą infrastrukturę’. Czyli na początku Rosjanie ograniczą się do wojny macieżowej, podobnej do tej, którą prowadzą przeciwko Ukrainie. Ale… NATO musi być ostrożne, działać sprawnie i szybko, bo ‘realizacja wcześniej przygotowanych planów może być realizowana przez Rosjan w bardzo szybki i efektywny sposób’.

Atlantic-CouncilDalej Amerykanie twierdzą, że reakcja NATO na ewentualny konflikt byłaby zbyt wolna, a Rosja użyje swojej broni atomowej jako środka odstraszającego, aby zapobiec wybuchowi wojny na pełną skalę.

Zadaniem sił NATO w Polsce jest maksymalne opóźnienie działań Rosji oraz sprawienie, by inwazja ugrzęzła i nie wyrządziła niedopuszczalnych szkód. Celem armii Sojuszu w Polsce nie jest wygranie wojny, ale kupienie czasu. Wszystko po to, aby reszta członków była w stanie na tyle szybko się przegrupować i wzmocnić wschodnią flankę. Tymczasem obecność NATO w regionie dziś nie jest wystarczająca, aby cel ten osiągnąć.

Ośrodek Atlantic Council pisze dalej, że ‘(…) Polska powinna opublikować listę potencjalnych celów, na przykład w obwodzie kaliningradzkim. (…) Polska nie może stać się ofiarą szantażu nuklearnego. W odpowiedzi na rosyjską doktrynę nuklearną zastrzega sobie prawo do ataku rosyjskich celów konwencjonalnych, w tym w Kaliningradzie, Polska powinna oświadczyć, że zastrzega sobie prawo do przeprowadzania kontrataku w głąb terytorium Rosji, jeśli Kreml kiedykolwiek zdecydowałby się na atak na kraj. Również z użyciem taktycznej broni nuklearnej, którą Polska powinna otrzymać od sojuszników z NATO’.

Zagrożone atakiem są również Litwa, Łotwa i Estonia.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Atlantic Council: Polska w niebezpieczeństwie"

  1. gniew napisał(a):

    Szczęść Boże. Na czyim pasku chodzi ” Atlantic Council ” ???. A więc to postanowione ! ?…, miejsce na mapie europy w kształcie obrysu granic polski ma zastąpić lej po bombie !!! niby rosyjskiej bombie…, którą ze wszystkich sił państwa takie jak USA, WIELKA BRYTANIA, NIEMCY „ZAPRASZAJĄ ” do POLSKI. To ma być HOLOKAUST Polskiego NIEZWYCIĘŻONEGO, KATOLICKIEGO NARODU !!!. Już wolę dogadać się z Rosją ….. A jeśli zobaczymy, że wybrani do roli Rządu nami gardzą i sprzedają to w trybie przyśpieszonym należy przywrócić karę śmierci za zdradę Narodu !, i powołać SĄD POLOWY …..
    p.s. ciekaw jestem czy ta moja wypowiedź pozostanie bez echa, czy już jestem wrogiem ludu czy jeszcze nie ???
    pozdrawiam gniew

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

289183