23042018Nowości:
   |    Rejestracja

17-calowy laptop dla graczy od Lenovo


Oczekiwania graczy względem maszyn gamingowych dostępnych na rynku są dość proste – mają gwarantować moc obliczeniową wystarczającą do obsługi wszystkich najnowszych tytułów. Jak się jednak okazuje, znalezienie takiego urządzenia nie jest takie proste, zwłaszcza gdy dysponujemy ograniczonym budżetem.


Oczywiście dysponując kwotą rzędu 10 tysięcy złotych, nie musimy martwić się brakiem dostępnych alternatyw. W takiej sytuacji pozostaje jedynie dobrać najlepszą z dostępnych kart graficznych, zastanowić się nad modelem procesora, pojemnością pamięci RAM i podjąć decyzję, czy starczy nam jeden dysk twardy czy może jednak wolimy dysponować dwoma różnymi magazynami danych.

Schody zaczynają robić się wtedy, gdy budżet jest nieco mniejszy. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy w stanie znaleźć laptopa, który „uciągnie” wszystkie największe hity. Przykładem tego jest chociażby Lenovo IdeaPad Y900.

Odblokowany mnożnik, czyli to, co gracze lubią najbardziej

y900Analizę wymienionego modelu rozpoczniemy od procesora, którego moc obliczeniowa powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających graczy. Korzysta on bowiem z układów Intela o odblokowanym mnożniku. Co to oznacza? Dzięki temu jego moc może być dodatkowo podkręcana, z czego korzystają nie tylko sami gracze, ale również producent i właściciele sklepów, oferując wersje laptopa o podwyższonej wydajności.

Najczęściej pojawiającym się procesorem w Lenovo IdeaPad Y900 jest Intel Core i7-6820HK (taktowanie 2700 – 3600 MHz). Mówiąc krótko, gwarantuje wszystko to, co istotne podczas obsługi najbardziej wymagających gier komputerowych.

Serce laptopa gamingowego – karta graficzna

Oczywiście sam procesor nie sprawi, że nasza maszyna „uciągnie” Wiedźmina 3, Battlefielda 1 czy nowego Mass Effecta. Do tego typu gier potrzebujemy również mocnej karty graficznej. I to nie byle jakiej, ponieważ powinna charakteryzować się wykorzystaniem pojemnej i szybkiej pamięci (najlepiej GDDR5) i wysoką częstotliwości taktowania – zarówno rdzenia, jak i samej pamięci.

W przypadku Lenovo IdeaPad Y900 wszystkie te kryteria zostają spełnione. Pracuje on bowiem na jednostce Nvidia GeForce GTX 980M z aż 8 GB pamięci. Jej osiągi naprawdę budzą podziw. Oczywiście na rynku da się znaleźć karty jeszcze lepsze (mowa tu przede wszystkim o serii GeForce GTX 10), jednak w większości montowane są one w laptopach o wiele droższych. GTX 980M umożliwi obsługę wszystkich nowych gier na wysokich detalach graficznych. Miłośnicy najlepszych doznań wizualnych będą więc w pełni zadowoleni.

Dysk twardy i pamięć RAM

Oczywiście układy CPU i GPU są w laptopach gamingowych najważniejsze, jednak nie należy nie doceniać pamięci RAM, zwłaszcza gdy charakteryzuje się wysoką częstotliwością taktowania. W przypadku omawianego laptopa producent zdecydował się na zamontowanie kości typu DDR4 (taktowanie 2133 MHz), których maksymalna pojemność może wynieść nawet 64 GB.

Jeżeli chodzi o dysk twardy, możemy zdecydować się na wersję z jednym dyskiem HDD bądź dołączyć do niego również model SSD ze złączem M.2. W ten sposób zdecydowanie rozszerzymy możliwości wykorzystania laptopa.

A co z matrycą?

Oczywiście nie można zapomnieć również o matrycy. 17-calowy Lenovo Y900 wyposażony jest w matową matrycę IPS, która gwarantuje wysoką jakość generowanego obrazu. Wartość parametrów luminancji, kontrastu, głębi kolorów i kątów widzenia powinny zadowolić każdego gracze.

Jeżeli chodzi o cenę omawianego laptopa, w przypadku wersji standardowych wynosi ona około 6000 złotych. Nadal jest to więc sporo, jednak i tak o wiele mniej od cen maszyn znajdujących się na najwyższych półkach cenowych. Do nich zresztą zaliczają się również najdroższe wersje Y900 (wyposażone są one w pamięć RAM o maksymalnej pojemności i dwa dyski twarde), których cena znajduje się na poziomie takich sprzętów jak chociażby Apple MacBook Pro 15, czyli grubo ponad 10 tysięcy złotych

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

304351