23042018Nowości:
   |    Rejestracja

15 mln euro od EFI dla polskiego funduszu VC


To wyraz coraz większej dojrzałości naszego rynku Venture Capital. Jest on już na tyle duży, że gracz pokroju Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego go zauważa i decyduje się zainwestować – mówi podczas podpisania umowy między EFI a polską spółką Innovation Nest II Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.


1f4ec131-bdc6-405e-9b85-9b48f6724118

9 maja podpisano pierwszą polską umowę w ramach instrumentów kapitałowych programów Unii Europejskiej, która będzie realizowana w ramach programu Horyzont 2020 oraz Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (głównego filaru Planu Inwestycyjnego dla Europy). Jej celem jest utworzenie funduszu VC, który będzie inwestował w znajdujące się we wczesnych fazach rozwoju przedsiębiorstwa z obszaru nowych technologii informatycznych.

– Program Horyzont 2020 to największy program wspierania badań i innowacji w historii UE. Jedną z jego największych zasług, oprócz samego finansowania innowacji, jest rozwój mechanizmów współpracy między sektorem publicznym i prywatnym na rzecz finansowania tego typu działań. Jednym z takich instrumentów są mechanizmy kapitałowe i wspierające kapitał podwyższonego ryzyka. Dziś spotykamy się przy okazji podpisania umowy na finansowanie takiego właśnie funduszu pomiędzy największym europejskim „funduszem funduszy”, czyli Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, a Innovation Nest – powiedział Piotr Dardziński.

– Umowa jest kamieniem milowym we wdrażaniu InnovFin Equity. Jest pierwszą umową w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i udowadnia, że prężna i kreatywna gospodarka Polski oferuje wiele interesujących możliwości inwestycyjnych. Wskazuje także, że europejska integracja w dziedzinie innowacji notuje postępy, między innymi dzięki szerokiej randze możliwości oferowanych przez Horyzont 2020, unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji – skomentował Carlos Moedas, Komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji.

InnovFin Equity jest częścią InnovFin – nowej generacji unijnych instrumentów finansowych i doradczych, uruchomionych w ramach programu Horyzont 2020 w celu ułatwienia dostępu do finansowania dla innowacyjnych przedsiębiorstw. „InnovFin – finansowanie UE dla innowatorów” umożliwi wsparcie w wysokości ok. 50 mld euro dla inwestycji w działalność badawczo-innowacyjną w Europie.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

304216